Nastavení měření cílů v Google Analytics

Úspěšnost e-shopu můžete měřit všelijak, nejjistější cestou jsou však Google Analytics. Tento propracovaný a nejuniverzálnější nástroj vám dovolí prozkoumat vaše uživatele a jejich chování opravdu do detailu.

Jak se do Google Analytics dostanu?

Do Google Analytics se můžete přihlásit přes analytics.google.com a zde si účet vytvořit. Je to ale zbytečné - my se o všechno postaráme. Součástí každého e-shopu je vytvoření Google účtu a přidělení přístupů, abyste si mohli údaje kontrolovat. Kromě přípravy účtu nasadíme na e-shop měřící kódy a nastavíme základní cíle, které se běžně vyhodnocují.

Co můžu na e-shopu měřit?

Asi už jste o něčem slyšeli, pro jistotu ale znovu. V Google Analytics si běžný uživatel amatér dohledá návštěvnost, kterou může porovnávat mezi různými obdobími. Následně jsou zde grafy pro tržby, hlavní zdroje návštěv a tržeb nebo seznam vstupních stránek či stránek následně navštívených.

Pro základní vyhodnocení to stačí, rádi vám však pomůžeme s pokročilejšími funkcemi, s kterými pracujeme my.

Vzhled Google Analytics

Rozhradní GA se čas od času dočká úprav, ale po velkém redesignu v roce 2016 se dá říci, že jsou to spíše kosmetické úpravy. Na následujícím obrázku můžete vidět vývoj návštěvnost pouze přes organické vyhledávání jednoho z našich projektů. Díky optimalizaci a vhodně zvolenému stylu copywritingu pak může vypadat podobně i váš graf.

Google analytics - organická návštěvnost graf

Proč měřit cíle?

Měření vámi zvolených cílů (objednávky, návštěvnost, zobrazení kontaktních informací, doba strávená na nějaké stránce...) nám pomáhá při rozvoji webu. Díky tomu můžeme lépe optimalizovat váš internetový obchod, posouvat ho vpřed ve vyhledávačích a navyšovat to, co je pro vás doopravdy důležité.

Plnění cílů lze pak po získání většího vzorku dat využívat pro různé grafické úpravy a změny ve funkčnosti webu. Všechny důležité změny, které nemají jistý výsledek, pak lze testovat pomocí A/B testů. Jedné skupině uživatelů zobrazíte jednu verzi e-shopu či stránky, druhé skupině pak zase jinou (případně tu stávající).

Co měřit nedokážeme?

Google Analytics je velmi mocný nástroj, ale nedokážeme s ním zachytit úplně vše. Typickým příkladem je měření počtu telefonátů nebo navštívení prodejny. Část z marketingového rozpočtu může jít do podpory prodejny - je pak jen na vás, jestli nám prozradíte, jak to s návštěvami pobočky vypadá.

Chtěli byste vysvětlit základní principy GA, zlepšit se v Analytics nebo poradit s nastavením pokročilých funkcí a regulárních výrazů? Neváhejte nás kontaktovat.

Kontaktujte nás

Vyplňte Vaše celé jméno. (Jméno, Příjmení, popř. titul).
Vyplňte Vaší emailovou adresu, na které jste k zastižení.
Telefonní číslo, na kterém jste přes den k zastižení.

* ... Prosím vyplňte položky označené hvězdičkou. Budeme tak moci rychleji a lépe reagovat na Váš dotaz. Děkujeme.