Otázky před výrobou e-shopu

Ještě než se pustíme do e-shopu, je důležité si položit několik otázek. Odpovědi se zdají jednoduché, otázky možná i zbytečné. věřte ale, že právě díky těmto dotazům ušetříte spoustu peněz.

Opravdu je e-shop dobrý nápad?

Úplně na začátku je důležité propočítat, jestli se vám e-shop vyplatí. Kolik musíte mít objednávek, abyste zaplatili provoz e-shopu, výplaty zaměstnanců a s tím spojené další náklady apod. Nezapomeňte na to, že ne na každém produktu budete mít vysokou marži, některý produkt se vám vrátí (nedoručitelné, reklamace) a že e-shop se neobejde bez technické podpory.

Důležité je také vědět, kolik budete schopni vynaložit financí na reklamu - minimálně nový e-shop se bez placené podpory neobejde.

Jaké budete nabízet produkty?

Produkty by měly být alespoň částečně originální. Pokud budete nabízet to, co všichni, musíte nabídnout něco navíc - to může být například doprava zdarma od nějaké nižší částky, záruka 3 roky, doba na vrácení až 45 dní apod. Pokud budete mít vlastní výrobu, ušetříte na náklady pro prostředníky. U unikátní značky se zase dá vytvořit poutavý příběh.

Cena produktů a marže

Na ceně záleží o to méně, když máte kvalitní produkt. Pokud víte, že zboží až tak kvalitní není, cena musí být výrazně nižší. O to se vám pak snižuje marže a zvyšuje riziko reklamace. 

Pokud budete prodávat produkty v hodnotě 300 korun, nasadíte na ně marži 25% (aby se vůbec prodával), odečtete náklady na reklamu, provoz a výplaty, budete jich muset prodat opravdu hodně. Pokud bude produkt zase moc drahý, málokdo si ho přes e-shop pořídí. Vířivku za 150 000 Kč si online běžně nekoupíte :)

Pro zjištění ceny produktů můžete využít různé zbožové srovnávače (Zboží.cz, Heureka.cz). Z toho určíte, jestli se vám vzhledem ke konukurenci prodávat takové zboží vůbec vyplatí.

Budu potřebovat placené kampaně?

Už jsme to psali výše - pokud je produkt známý nebo oblíbený, konkurence bude nejspíše vyšší, ale obecně se na to reklama tvoří lépe. K produktu, který nikdo nezná, budete muset vytvořit podvědomí mezi lidmi - a to něco stojí. Nezapomeňte, že propagace není jen v rámci Skliku (Seznam) a AdWords (Google), ale také na Facebooku a dalších sociálních sítích, případně jako offline reklama.


Co byste měli také řešit?

  • konkurenční výhody
  • Kde produkty budete shánět?
  • plnění obsahu na e-shop
  • objednávkový proces
  • expedice, doprava

Jste rozhodnuti pro e-shop? Neváhejte nás kontaktovat, rádi vám s výběrem správného řešení i produktů pomůžeme.

Kontaktujte nás

Vyplňte Vaše celé jméno. (Jméno, Příjmení, popř. titul).
Vyplňte Vaší emailovou adresu, na které jste k zastižení.
Telefonní číslo, na kterém jste přes den k zastižení.

* ... Prosím vyplňte položky označené hvězdičkou. Budeme tak moci rychleji a lépe reagovat na Váš dotaz. Děkujeme.